A to Polska… właśnie

A to Polska… właśnie

23 listopada godz. 19:00

30.00

60 w magazynie

– Opowiem ci historię wojenną. Kiedy poszliśmy na bagnety, to udało mi się zdobyć plecak rosyjskiego żołnierza. I wiesz, co w nim znalazłem?
– Listy od matki?
– Nie. Taką dziwną laleczkę, pewnie pamiątkę.
– Mówiła po rosyjsku?
– Nie kpij. Nazywała się wańka-wstańka. Jak ją przewróciłeś, to zawsze wstawała. Obojętnie, co z nią zrobiłeś, zawsze potrafiła wstać.
– No i co z tego?
– Polska to właśnie taka laleczka. Likwidowaliśmy ją wiele razy. A ona zawsze potem stawała na nogi.

Andrzej Ziemiański, „Breslau Forever”

Ten cytat z książki Breslau Forever Andrzeja Ziemiańskiego dobrze ilustruje ciężkie dzieje naszej Ojczyzny. Zawsze w historii znalazła się siła, która koniecznie chciała zaprzeczyć istnieniu Polski, ale zawsze tytanicznym wysiłkiem i bohaterskim poświęceniem odbijaliśmy się od dna, i przywracaliśmy jej świetność. Ta nasza niezłomność i hart ducha od wieków są przedmiotem podziwu i szacunku, a Polska trwa mimo historycznych zawirowań.

Dzieje Polski to także bogaty dorobek tych, co Polskę sobie umiłowali i tworzyli o niej, dla niej i przez jej pryzmat. To nasza spuścizna, do której wciąż dopisywane są nowe dzieła. Nie sposób przejść obok tej skarbnicy z obojętnością, czego i my absolutnie nie czynimy. Zapraszamy na wyjątkowy spektakl zatytułowany „A to Polska… właśnie”, w którym współczesność zderzy się z przeszłością, Wyspiański pozna Kaczmarskiego, a Słowacki – Młynarskiego. A wszyscy w biało-czerwonych barwach.

Nasze przedstawienie pozwoli odkryć skarby polskiej kultury i pomyśleć o Ojczyźnie w sposób teatralny. Będziemy wspólnie wędrować przez niełatwe ścieżki historii, a nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie uczynili tego również przy pomocy muzyki. Dlatego w spektaklu usłyszeć będzie można wyjątkowo dobrany zbiór piosenek słodko-gorzkich, mądrych, ale także tych z przymrużeniem oka, o Polsce traktujących.

A kaz tyz ta Polska… pon wiedzą?